Tоп-5 справ щодо переплат бюджетних коштів Харківською міськрадою

Сума зловживань 10 000 000 ₴

Проблема корупції в органах місцевого самоврядуванні є дуже актуальною в Україні останнім часом, в контексті реформи децентралізації. Харківська міська рада та її структурні підрозділин не є виключенням. Саме кримінальні справи є свідченням можливих зловживань та неефективного використання бюджетних коштів місцевою владою. В районних та інших судах міста Харкова знаходяться чисельні провадження з цього приводу. Деякі з них пропонуємо до уваги. До вашої уваги пропонується ТОП-5 справ щодо витрат бюджетних коштів структурними підрозділами міськради:

 

1. Першою у цьому списку є справа, щодо Департаменту житлового господарства Харківської міськоради, який замовляє виконання ремонту під’їздів житлових будинків КП «Харківжилбуд» та перераховує бюджетні кошти на його рахунки. В свою чергу комунальне підприємство перераховувало протягом 2017-2018 років кошти на рахунок ТОВ «Кєдр-2014», при цьому роботи виконувалися працівниками КП «Харківжилбуд». Грошові кошти перераховані, зокрема, на рахунок ТОВ «Кєдр-2014», за версією слідства, привласнювалися керівництвом КП та керівництвом приватної фірми.

Станом на сьогодняшній день у вказаному кримінальному провадженні встановлено збитків на 1,4 млн.грн. Посилання на ухвали суду: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80584897

 

2. Другою справою у рейтингу є справа щодо привласнення протягом 2017-2018 рр. бюджетних коштів керівництвом ТОВ «БВКФ «Технікабуд» та ПП «БФ Промтекс» шляхом завищення вартості матеріалів та робіт під час виконання капітального ремонту об’єктів на замовлення Департаменту комунального господарства Харківської міськради.

Між Департаментом комунального господарства Харківської міської ради та ТОВ «БВКФ «Технікабуд» укладено договір на виконання робіт з капітального ремонту стели та пішохідної зони меморіалу «Слава».

Слідством встановлено, що вищевказане підприємство придбало гранітні пліти на загальну суму 3,9 млн.грн. з наступними підприємствами, які мають ознаки фіктивності: ТОВ «Лорін,ТОВ «Сіндас», ТОВ «Абракс».

В свою чергу ТОВ «Лорін», ТОВ «Сіндас» та ТОВ «Абракс», які не є кінцевими постачальниками чи виробниками гранітних пліт, придбали їх за податковими накладними  по ціні 18 грн. за 1 куб.м. у кількості 1656 куб.м. на загальну суму 29,8 тис.грн. у підприємства з ознаками фіктивності ТОВ «Вінгерт». Відповідно до податкової звітності, відомості щодо закупівлі гранітних пліт у ТОВ «Вінгерт» відсутні. Таким чином, походження гранітних пліт не відоме.

Окрім того, міському бюджету, за версією слідства, заподіяно матеріальних збитків на загальну суму 2,77 млн.грн. Посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/81056001

3. Третьою справою є справа щодо будівництва світлофорного об’єкту по вул. І. Камишева в м. Харкові.

21 серпня 2018 року за результатами проведеного тендеру Департаментом інфраструктури Харківської міської ради, з переможцем комунальним підприємством КП «Міськелектротранссервіс») укладено договір на виконання робіт з будівництва світлофорного обєкту.

Тим не менш, 2 серпня 2018 року, було зафіксовано факт будівництва світлофорного об’єкту без проведення процедури закупівлі робіт. Посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/79242048

 

4. Департаментом будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради в листопаді 2017 року з КСП «Шляхрембуд» було укладено договір щодо капітального ремонту покриття доріг по вул. Тюрінської у місті Харкові на 48,4 млн.грн.

Під час проведення візуального огляду (за результатами якого складено протокол огляду місця події) встановлено, що роботи або не були проведені або були проведенні неякісно.

В рамках досудового розслідування була проведена судова будівельно-технічна експертиза, яка визнала, що капітальний ремонт дорожнього покриття виконано з порушенням вимог ДБН. Посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80072134

 

5. Слідчим управлінням Нацполіції у Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо службових осіб ТОВ «НВП Електроапаратури «Велт». Слідство підозрює, що вони у змові зі службовими особами Харківської міської ради здійснюють привласнення бюджетних коштів, що виділені для проведення робіт із капітального ремонту в сквері «Стрілка».

Залучення експертів з урахуванням обставин, встановлених під час досудового слідства, фактичний обсяг та вартість робіт (за виключенням прихованих робіт), зазначеним в актах приймання виконаних будівельних робіт, які виконувались ТОВ «НВП Електроапаратури «Велт» за договором з Департаментом комунального господарства Харківської міської ради на виконання робіт з відновлення елементів благоустрою скверу Стрілка та можливого завищення вартості на елементи благоустрою та проведення робіт. Посилання: http://reyestr.court.gov.ua/Review/80320612

    

        При підведенні підсумків цих 5 справ та інших подібних справ, варто зазначити наступне: порушення законодавства у сфері витрат місцевого бюджету, відбуваються структурними підрозділами Харківської міської ради, згідно порушених кримінальних справ, за ст. 191 Кримінального кодексу України.

        Як вбачається зі статей КК, це корупційні злочини, які стосуються незаконних витрат великих коштів, за змовою групи осіб. Порушені кримінальні справи за цими статтями стосуються в основному об’єктів будівництва та інфраструктури міста, також стосовно фіктивних фірм, на які були перераховані кошти, завищених цін та неіснуючих робіт за вказаними об’єктами.

         Результатом всього цього є збитки територіальній громаді міста у мільйони гривень. Доведення кримінальних справ у суді є завданням правоохоронних органів, публічне висвітлення цих справ у ЗМІ -  завдання громадськості.