Грудневі жнива двох управлінь ЖКГ у 2018 році

Сума зловживань 0 ₴

Зазвичай дещо важко у двох міста України знайти щось дуже спільне, особливо якщо між ними сотні кілометрів. Однак дещо спільне нам вдалось знайти між містами Кропивницький та Хмельницький. По-перше, це обласні центри, по-друге, закупівлі проводяться там і там, по-третє, грудневі «жнива» розпорядника, якому зазвичай найбільше перепадає із «загального котла» - бюджету міста. А тому мова йтиме про закупівлі управління житлово-комунального господарства Хмельницької міськради та головного управління житлово-комунального господарства міської ради міста Кропивницького, що відбулися в грудні 2018 року.

 

Хмельницький – місто додаткових робіт у грудні минулого року

В грудні минулого року управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради провело 65 закупівель, із яких 4 закупівлі замовником було скасовано. Очікувана вартість усіх закупівель разом склала 14,84 млн.грн (без скасованих закупівель) та водночас економія від здійснення закупівель становила аж цілих нуль гривень.

Скріншот із модуля аналітики bi.prozorro.org

І то звичайно виявляється логічним висновком, що економії не було, адже в грудні 2018 року управління житлово-комунального господарства пішло легким шляхом – всі закупівлі ним було проведено через процедуру звітування про укладений договір. Тобто всі закупівлі були допороговими. Це, на перший погляд, не є порушенням якщо дивитись через призму законодавства про публічні закупівлі, однак якщо згадати про наявне рішення Хмельницької міськради «Про застосування системи електронних державних закупівель ProZorro» (рішення 6 сесії міської ради від 18.05.2016 р. №14), яким було встановлено нижній поріг для проведення електронних закупівель в розмірі 100 000 гривень, то звичайно зрозуміло, що структурний підрозділ повністю ігнорує рішення міської ради. І, до речі, зміни, що були внесені минулого року стосувались лише визначених декількох комунальних підприємств, а всі інші замовники мали б дотримуватись рішення. А також виникає питання до самої міськради – нащо приймати рішення, якщо його виконання ніхто не збирається контролювати? А також до посадової особи, яка відповідає за виконання цього рішення.

Нагадаємо, що про допорогові закупівлі ми вже писали на початку 2018 року та також аналізували закупівлі замовників Хмельницької міськради у грудні 2017 року. Як показує черговий аналіз - тенденція з того часу, на жаль, не змінилась. Як мінімум замовник, управління житлово-комунального господарства, повністю ігнорує рішення Хмельницької міськради, якій підпорядковується та якій є підконтрольним.

Які ж закупівлі було відмінено управлінням житлово-комунального господарства?

Це всього лише три переговорні процедури та одна допорогова закупівля. Мова йде про такі закупівлі:

Роботи з будівництва внутрішньоквартального проїзду від вул. Залізняка до будинку 16/2 по вул. Лісогринівецькій в м. Хмельницькому (допорогова закупівля на трішки більше як 3,4 млн.грн, оголошена 29 грудня 2018 року). Підстава відміни - у зв’язку з неможливістю виправити помилку, однак протоколу тендерного комітету замовник не оприлюднив.

Капітальний ремонт площі на розі вулиці Свободи та проспекту Миру (в т.ч. фонтану) в м. Хмельницький (додаткові роботи) – переговорна процедурна на 401,3 тис.грн, оголошена 12 грудня 2018 року. Підстава відміни - у зв'язку з неможливістю виправити помилку (не оприлюднення річного плану), однак протоколу тендерного комітету замовник не оприлюднив.

Капітальний ремонт покриття Привокзальної площі в м. Хмельницькому (додаткові роботи) – переговорна процедура на майже 424,4 тис.грн, оголошена 12 грудня 2018 року. Підстава відміни - у зв'язку з неможливістю виправити помилку (не оприлюднення річного плану), однак протоколу тендерного комітету замовник не оприлюднив.

Капітальний ремонт вул. Кармелюка (з відновленням водовідведення) в м. Хмельницькому (додаткові роботи) – переговорна процедура на 542,6 тис.грн, оголошена 10 грудня 2018 року. Підстава відміни - у зв'язку з неможливістю виправити помилку (не оприлюднення річного плану), однак протоколу тендерного комітету замовник не оприлюднив.

Ми вирішили перевірити зазначене обґрунтування замовника та виявили, що все ж таки оприлюднення в річному плані закупівель цих закупівель відбулося в той же день, що і самі оголошення про проведення переговорної процедури 10 та 12 грудня 2018 року - Капітальний ремонт площі на розі вулиці Свободи та проспекту Миру (в т.ч. фонтану) в м. Хмельницький (додаткові роботи) на 401 300,20 грн; Капітальний ремонт покриття Привокзальної площі в м. Хмельницькому (додаткові роботи) на 424 368,65 грн та Капітальний ремонт вул. Кармелюка (з відновленням водовідведення) в м. Хмельницькому (додаткові роботи) на 708 734 грн (сума відрізняється від оголошення).

В річному плані закупівель наша закупівля «Капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (перша черга) (додаткові роботи)» на трішки більше як 2,4 млн.грн також 12 грудня 2018 року.

Цікавим є також той факт, що, оголошуючи ці переговорні процедури, замовник керувався п. 6 cт. 35 ЗУ «Про публічні закупівлі» - необхідність проведення додаткових будівельних робіт, не зазначених у початковому проекті, але які стали через непередбачувані обставини необхідними для виконання проекту. Так, дійсно це всі проекти, які вже виконувались підрядниками і в 2016 році, і в 2017 році, і навіть у 2018 році (аналіз договорів здійснено нижче у тексті, що допоможе зрозуміти усі рухи під час виконання визначених проектів). І от у грудні 2018 року замовник згадав про додаткові роботи у цих проектах.

12 грудня 2018 року замовник, тобто управління ЖКГ, також розмістило оголошення про проведення ще однієї переговорної процедури – закупівля «Капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (перша черга) (додаткові роботи)» на 2,4 млн.грн (договір № 1416 від 23.12.2018 р.). Знову ж таки замовник використав обґрунтування щодо необхідності проведення додаткових робіт. А вже 27 грудня 2018 року у договір було внесено зміни через додаткову угоду та зазначену нову загальну суму договору із ПрАТ "ШБУ-56" на 1,1 млн.грн. І наступного дня, 28 грудня 2018 року, договір взагалі було розірвано «відповідно до ст. 651,653,654 Цивільного кодексу України ст. 188 Господарського кодексу розірвання Договору за згодою сторін».

Скріншот додаткової угоди до договору між УЖКГ та ПрАТ «ШБУ-56» від 27.12.2018 р.

 

На жаль, нам не відомо чим же насправді була спричинена така поведінка замовника, однак ймовірно саме таким чином було здійснено виправлення помилок, адже суми додаткових робіт не перевищують пороги визначені для робіт, а тому мали б бути оформлені через звітування про укладений договір.

Однак своєї мети – провести додаткові роботи щодо 4 останніх об’єктів – замовник все ж таки досягнув через підписання прямих договорів та розміщення звітів про укладені договори 22 грудня 2018 року (три звіти) та одного звіту - аж 28 грудня 2018 року:

Капітальний ремонт площі на розі вулиці Свободи та проспекту Миру (в т. ч. фонтану) в м. Хмельницькому (додаткові роботи) - процедура звітування про укладений договір, 401 300,20 грн, тобто на ту ж саму суму, яка і зазначалась під час переговорної процедури. Підрядник - ТОВ "ТОМ-ІнвестБуд". 27 грудня 2018 року загальна сума договору була змінена на 389 780,40 грн.

Капітальний ремонт вул. Кармелюка (з відновленням водовідведенням) в м. Хмельницькому( додаткові роботи) - процедура звітування про укладений договір, 542 603,52 грн, тобто на ту ж саму суму, яка і зазначалась під час переговорної процедури. Підрядник - ПрАТ Хмельницьке ШБУ №56.

Капітальний ремонт покриття Привокзальної площі в м. Хмельницькому (додаткові роботи) - процедура звітування про укладений договір, 424 368,65 грн, тобто на ту ж саму суму, яка і зазначалась під час переговорної процедури. Підрядник - ТОВ «БУДМАКСПЛЮС».

Капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (Перша черга) (додаткові роботи) - процедура звітування про укладений договір, 1 100 093,52 грн, тобто на ту ж саму суму, яка і зазначалась під час переговорної процедури після внесення змін у договір. Підрядник - ПрАТ Хмельницьке ШБУ №56.

До речі, лише 22 та 28 грудня 2018 року (щодо ремонту вул. Свободи) в Додатку до річного плану закупівель можна побачити планування досліджуваних нами закупівель та планування їх проведення через звіт про укладений договір (посилання – 123 та 4).

Якщо коротко охарактеризувати ці закупівлі, то одразу видно, що договори було підписано із тими підрядниками, які здійснювали основні роботи. Час на виконання цих робіт феноменальний – у трьох випадках це аж цілих 10 днів останнього тижня грудня 2018 року, а от додаткові роботи щодо вул. Свободи вдалось здійснити за цілих 4 дні (якщо керуватись пунктами оприлюднених договорів). Також ці закупівлі поєднує ще день здійснення оплат, що видно у системі «Є-дата» – остання п’ятниця 2018 року, тобто 28 грудня 2018 року.

 

Скріншот отриманих оплат ПрАТ Хмельницьке ШБУ №56 від УЖКГ

 

Скріншот отриманих оплат ТОВ «БУДМАКСПЛЮС» від УЖКГ

 

Скріншот отриманих оплат ТОВ "ТОМ-ІнвестБуд" від УЖКГ

 

Цікаво щоб на таку поведінку замовника сказав контролюючий орган – Державна аудиторська служба України чи її структурні підрозділи, а також дивно, що у казначейства не виникли запитання щодо проведення робіт у грудні 2018 року, точніше за декілька днів останнього місяця 2018 року.

Варто нагадати усім замовникам, що на сьогодні існує ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка звучить:

«Здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель … неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом, -

тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Тому як плануєте закупівлі та проводите їх – думайте перед кожним зробленим кроком, адже якщо глянути з точки зору не залученої до процесу особи, то такі процедури викликають безліч запитань.

Метою цього матеріалу не є дослідження минулих закупівель на зазначені об’єкти, однак не проаналізувати договірні відносини профільного управління та підрядників було б не логічним, адже там теж цікаві моменти вимальовуються. Весь аналіз буде відображено в окремих таблицях щодо кожного договору.

 

Договір

Номер ДУ

Зміни

Договір (додаткові роботи)

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 77-17 від 01.08.2017 року між управлінням ЖКГ та ТОВ «ТОМ-ІнвестБуд»

 

Об’єкт «Капітальний ремонт площі на розі вулиці Свободи та проспекту Миру (в. т.ч. фонтану) в м. Хмельницькому» (Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва – код ДК 021:2015-45200000-9)

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 4 586 561,00 грн з ПДВ.

Сума бюджетних асигнувань на 2017 рік становить 3 875 574,31 грн з ПДВ.

 

Попередня оплата – 1 162 672,00 грн на строк не більше трьох місяців (в розмірі не більше 30 %)

П. 5.1 Строк виконання робіт – 2017 рік. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 152 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2017 року.

П 5.3 Підрядник гарантує можливість експлуатації об’єкта відповідно до Договору протягом 5 років після прийняття об’єкта Замовником.

 

П 10.1 Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2017 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань.

Додаткова угода № 1 від 29.12.2017 року

Загальна сума у Договорі 4 586 561,00 грн

Сума бюджетних асигнувань на 2017 рік 1 529 823,40 грн

Сума бюджетних асигнувань на 2018 рік 3 056 737,60 грн

Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 304 к.д., але в будь-якому випадку не пізніше 01.06.2018 р.

Ця Угода вважається укладеною та набирає чинності з моменту її підписання Сторонами і скріплення її печатками Сторін та діє до 31.12.2018 року.

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 85-18 від 22.12.2018 р.

 

Підрядник зобов’язується у 2018 році виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт площі на розі вулиці Свободи та проспекту Миру (в т.ч. фонтану) в м. Хмельницький (додаткові роботи)»

(Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва – код ДК 021:2015 – 45200000-9)

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 401 300,30 грн з ПДВ

Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 15 календарних днів, а в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2018 р.

Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2018 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань. Строк дії договору за згодою сторін може бути продовжений, про що укладається додаткова угода.

 

Додаткова угода № 1 від 27.12.2018 р.

 

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 389 780 грн 40 коп. з ПДВ

 

Додаткова угода № 1/1 від 31.01.2018 року

4.3 Оплата здійснюється шляхом безготівкового перерахунку коштів на розрахунковий рахунок Підрядника проміжними платежами

Немає всіх реквізитів УЖКГ

Додаткова угода № ½ від 31.01.2018 року

6.1.2 Приймати виконані роботи згідно з актами виконаних робіт та проміжними актами; Завдання – приймання робіт після закінчення будівництва (реставрації) об’єкту здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформлюється актом про виконанні роботи

Немає всіх реквізитів УЖКГ

Додаткова угода № 2 від 22.03.2017 року

Сума бюджетних асигнувань на 2018 рік становить 1 358 171,00 грн

Попередня оплата – 407 451,00 грн

Оплата робіт «… або проміжними актами»

Немає всіх реквізитів УЖКГ

Додаткова угода № 2/1 від 27.03.2018 року

Сума бюджетних асигнувань на 2018 р. становить 1 311 965,51 грн

Попередня оплата – 393 589,65 грн

Додаткова угода № 3 від 23.05.2018 р.

Сума бюджетних асигнувань на 2018 р. становить 3 056 737,60 грн

Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 304 к.д., але в будь-якому випадку не пізніше 01.09.2018 р.

Додаткова угода № 4 від 31.08.2018 р.

Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 304 к.д., але в будь-якому випадку не пізніше 01.11.2018 р.

Додаткова угода № 5 від 22.11.2018 р.

Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 487 к.д., але в будь-якому випадку не пізніше 31.12.2018 р.

Додаткова угода № 6 від __.12.2018 р.

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 4 579 470 грн. 85 коп. з ПДВ.

Виконання робіт у 2017 році становить 1 529 820,40 грн

Виконання робіт у 2018 році становить 3 049 650,45 грн

 

Поряд із додатковими роботами, що відповідно до е-системи Prozorro, були здійснені в грудні 2018 року, можна зустріти допорогову закупівлю послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування фонтану на розі вул. Свободи та прс. Миру. Договір уклало знову ж таки управління ЖКГ Хмельницької міськради 25.10.2018 року з приватним підприємством «БУСЕЛ» (договір про надання послуг № 1098 від 25.10.2018 року).

На жаль, з розміщеного у системі договору не можливо встановити, що саме малось на увазі під «поточний ремонт та технічне обслуговування».

Ціна договору 96 000,00 грн (п. 3.1). Строк надання послуг – серпень, вересень, жовтень 2018 року (п. 5.1). Строк дії договору – п. 10.1 Цей договір набирає чинності з моменту його укладення і діє до 31.12.2018, в частині розрахунків – до повного виконання Сторонами взаємних зобов’язань.

В оголошенні також зазначено, що 5 листопада 2018 року в цей договір були внесені зміни, а також що він розірваний через «Технічна помилка при реєстрації». А вже того ж дня замовником було укладено новий договір на аналогічну суму, строк надання послуг та строк дії договору, а також було зазначено, що «перелік послуг з поточного ремонту фонтану зазначена у Додаток № 1, калькуляції (Додаток № 2)», однак додатки знову ж таки не оприлюднені.

Знову ж нагадаємо замовникам, що відповідно до пункту 11 частини першої статті 8 Закону форми документів у сфері публічних закупівель затверджені наказом Мінекономрозитку від 22.03.2016 № 490. При цьому, виходячи зі змісту пункту 2 Наказу, формами документів у сфері публічних закупівель затверджено обов'язкові поля, що заповнюються замовником в електронній системі закупівель, шляхом унесення в них наявної інформації.

При цьому слід зазначити, що оскільки в системі електронних закупівель реалізована можливість розміщення копії договору разом зі звітом про укладений договір, замовник у разі розміщення такого договору може у пункті 14 форми звіту про укладений договір указати, що інформація про технічні та якісні характеристики товарів, робіт чи послуг зазначена у договорі.

При цьому, ураховуючи вимоги Цивільного та Господарського кодексів України, які регулюють договірні відносини сторін, у разі заповнення форми звіту про укладений договір без прикріплення копії договору замовнику необхідно указати інформацію про технічні та якісні характеристики товарів, робіт чи послуг, які визначені у такому договорі.

У нашому випадку виходить, що інформація про технічні та якісні характеристики послуг не було розміщено.

Водночас серед проплат, які отримало ПП «БУСЕЛ» значиться і отримання коштів 29 листопада 2018 року.

Резюмуючи про зроблений аналіз, напрошується само собою запитання – як можуть одночасно дороблятись роботи щодо основного договору (останні зміни листопад та грудень 2018 року), проводитись додаткові роботи (грудень 2018 року) та здійснюватись поточний ремонт фонтану (листопад 2018 року)? І це все при тому, що в середині серпня 2018 року Хмельницький міський голова урочисто відкривав цей об’єкт, про що свідчить новина на сайті Хмельницька міськрада. І що цікаво у новині зазначено «за обслуговування об’єкту відповідатиме підрядна організація», то чим тоді займалось ПП «БУСЕЛ»? І де в цей час вже був підрядник?

Скріншот новини із сайту Хмельницька міська рада

Отже, варто звернути увагу на меседж у згаданому вище матеріалі «територію привели до ладу. Навкруги встановили лавочки, підпірну стінку, облаштували територію та власне фонтан. У вечірню пору доби вода підсвічуватиметься різнокольоровими вогнями». Так от, згадку про лавки можна знайти як в ПДК за 2015 рік, так і в локальному кошторисі на будівельні роботи мова йде про установлення готових лавок та урн – 20 штук та 10 штук, 10 штук та 10 штук відповідно.

Якщо узагальнити проблемність процесу корегування ПКД, то вона полягає в тому, що проектом чи не було сформовано довідку про невиконання робіт, чи її десь міг приховати сам замовник, однак такого документи (можливо з іншою назвою) нам не вдалось зустріти в 3-х проектах.

Локальні кошториси ПКД на капітальний ремонт площі та фонтану

 

Наступними договорами, які ми проаналізуємо будуть договори на капітальний ремонт вулиці Свободи (І черга).

 

Договір

Номер ДУ

Зміни

Договір (додаткові роботи)

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 558 від 06.07.2017 року

 

П 1.1 Підрядник зобов’язується у 2017 році виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (перша черга)»

(Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг – код ДК 021:2015 – 45233000-9)

П 3.1 Загальна сума, що визначена у Договорі становить 12 003 722,00 грн з ПДВ

Сума бюджетних асигнувань в 2017 році становить 6 393 119,00 грн з ПДВ

Фінансування робіт в 2017 році буде здійснюватись в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів.

П 5.1 Строк виконання робіт – 2017-2018 роки. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 359 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 01.07.2018 року.

П 10.1 Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2018 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань.

ДУ № 1 від 14.07.2017 р.

Загальна сума цього Договору становить 11 983 448,40 грн з ПДВ

Договір № 1420 від 27.12.2018 року

 

П 1.1 Підрядник бере на себе зобов’язання виконати за завданням Замовника капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (перша черга) (додаткові роботи)

(Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг – код ДК 021:2015 – 45233000-9)

 

П 1.3 Строк виконання робіт:

Початок: 12.2018

Закінчення: 12.2018

П 2.1 Загальна вартість робіт становить 1 100 093,52 грн в т.ч. ПДВ відповідно до договірної ціни.

П 5.1 Датою початку Робіт є дата підписання Договору. Виконання робіт та передання їх результату Замовнику встановлюється до ___12.2018 року.

П 7.1 Договір набирає чинності і вважається укладеним з моменту підписання Сторонами та діє до 31.12.2018 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами зобов’язань за Договором.

П 12.1 Гарантійний строк становить 5 років від дня прийняття Об’єкту в експлуатацію.

 

ДУ № 2 від 17.07.2017 р.

Підрядник зобов’язується у 2017-2018 роках виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт вул. Свободи в м. Хмельницькому (перша черга)»

ДУ № 3 від  31.07.2017 р.

Загальна сума цього Договору становить 11 979 832,79 грн з ПДВ

Попередня оплата – 1 916 000,00 грн з ПДВ

ДУ № 4 від 04.09.2017 р.

Загальна сума цього Договору становить 11 979 832,79 грн з ПДВ

Сума бюджетних асигнувань на 2017 рік становить 10 733 095, 21 коп.

Попередня оплата – 3 219 928,00 грн з ПДВ

ДУ № 5 від 28.12.2017 р.

Договірна ціна договору складає 11 979 832,79 грн, в тому числі ПДВ, з них:

Виконання робіт в 2017 році становить 9 052 509,60 грн, в тому числі ПДВ;

Фінансування робіт в 2018 році складає 2 927 323,19 грн в тому числі ПДВ

ДУ № 7 від 31.05.2018 р.

Договірна ціна договору складає 11 979 832,79 грн, в тому числі ПДВ, з них:

Виконання робіт в 2017 році становить 9 052 509,60 грн, в тому числі ПДВ;

Фінансування робіт в 2018 році складає 2 927 323,19 грн в тому числі ПДВ

ДУ № 8 від 03.07.2018 р.

Строк (термін) виконання робіт до 30.09.2018 року. Строки виконання робіт та їх етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди

Зміна реквізитів ПАТ «Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56»

Без реквізитів УЖКГ

ДУ № 9 від 27.09.2018 р.

Строк (термін) виконання робіт до 30.11.2018 року. Строки виконання робіт та їх етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди

ДУ № 10 від 13.11.2018 р.

Відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі», на підставі листа Головного управління статистики у Хмельницькій області від 14.02.2018 р. № 14.2-10/212 вартість договору збільшується на 391 748 грн

Ціна цього Договору становить 12 371 580,79 грн в т.ч. ПДВ, з них:

Виконання робіт в 2017 році становить 9 052 509,60 грн, в тому числі ПДВ;

Бюджетні асигнування робіт в 2018 році складає 2 927 323,19 грн в тому числі ПДВ

Фінансування у 2019 році буде здійснюватись в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях

Строк надання послуг (виконання робіт) до 31.03.2019 року. Строки виконання робіт та їх етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди

Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.03.2019 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань

ДУ № 10 від 28.11.2018 р.

Відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі», на підставі листа Головного управління статистики у Хмельницькій області від 14.02.2018 р. № 14.2-10/212 вартість договору збільшується на 391 748 грн

Ціна цього Договору становить 12 371 580,79 грн в т.ч. ПДВ, з них:

Виконання робіт в 2017 році становить 9 052 509,60 грн, в тому числі ПДВ;

Бюджетні асигнування робіт в 2018 році складає 3 319 071,19 грн в тому числі ПДВ

Строк надання послуг (виконання робіт) до 31.12.2018 року. Строки виконання робіт та їх етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди

ДУ № 11 від 14.12.2018 р.

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 11 175 026,86 грн в т.ч. ПДВ, з них:

  • Виконання робіт у 2017 році становить 9 052 509,60 грн в т.ч. ПДВ;
  • Виконання робіт у 2018 році становить 2 122 517,26 грн в т.ч. ПДВ

 

На жаль, із отриманою документації важко зробити будь-які висновки щодо необхідності здійснення додаткових робіт в об’єкті, який сам підрядник вже ремонтував для усунення недоліків у жовтні 2018 році. А тут ще й пішла мова про здійснення додаткових робіт у грудні 2018 року.

Скріншот допису начальника управління житлово-комунального господарства в профільній групі Фейсбук

 

Це єдина закупівля щодо якої вдалося почути хоч якість пояснення. І то не через коментар від начальника управління ЖКГ Василя Новачка особисто, а завдяки присутності на засіданні профільної постійної комісії. В інших випадках – в наданні коментарів відмовлено посадовцем з посиланням на завантаженість роботою.

Так от, ці додаткові роботи були здійснені ще восени минулого року та стосувались встановлення лотків для прийняття води. Дійсно лотки були встановлені, адже посадовці міста досить часто вислуховували шквал нарікань щодо затоплення вул. Зарічанська, а тому хотіли чим швидше «погасити» весь негатив. Однак відкритим залишаються запитання:

  • Чи поніс проектувальник відповідальність за проект, який не містив важливих елементів капітального ремонту? Чи понесли відповідальність посадовці профільного управління, які пустили в роботу не зовсім якісно розроблений проект? Та чи понесли відповідальність ті, хто здійснював технічний нагляд за здійсненням робіт за цим проектом?

Додатково спробуємо отримати відповіді на ці запитання.

До речі, і цього року у титульних списках, які були затверджені на початку травня 2019 року мова йде про капітальний ремонт вулиці Свободи (І черга) та виділення 1 млн. 271 тис.грн. І це знову ж таки, за словами Василя Новачка, оплата за здійснені вже в минулому році роботи.

 

Позиція ж управління така: «при коригуванні ПКД оформлення протоколів чинним законодавством не вимагається, оскільки обсяги додаткових робіт визначаються проектною установою на підставі інженерних вишукувань, замірів та розрахунків», що було зазначено у відповідях на запити щодо трьох об’єктів, окрім капітального ремонту площі та фонтану, але й там не було надано протоколів чи узгоджень.

У відповідях на інформаційні запити нам вдалось отримати лише листи-замовлення, які замовник надсилав проектантам та ознайомитись із відкорегованою проектно-кошторисною документацією. Однак самі відповіді потребують уваги, адже чи випадково, чи через халатність керівництва або відповідальних посадовців, офіційні вихідні листи мало схожі на такі, адже на них немає ні вихідного номеру, ні дати, а також немає підпису керівника управління. Тобто ці відповіді більше схожі на банальні відписки, які були направлені у відповідь на запити. Однак цей випадок не залишиться без уваги - будемо вимагати щоб відповіді надалі оформлювались за правилами діловодства, а порушники були покарані.

Тому вчергове нагадуємо замовнику, що правила діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 р. № 1000/5. А також нагадуємо, що їх потрібно дотримуватись при веденні діловодства.

 

Аналіз договорів на капітальний ремонт вулиці Кармелюка (з відновленням водовідведення) в м. Хмельницькому

 

Договір

Номер ДУ

Зміни

Договір (додаткові роботи)

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 1555 від 13 грудня 2016 року

 

Між УЖКГ та ПАТ «Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56»

П 1.1. Підрядник зобов’язується у 2016-2017 році виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт вул. Кармелюка (з відновленням водовідведення) в м. Хмельницькому»

(Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва – код ДК 021:2015 – 45200000-9)

П 3.1. Загальна сума, що визначена у Договорі становить 11 431 264,98 грн з ПДВ.

Сума бюджетних асигнувань на 2016 рік становить 20 000,00 грн

Фінансування робіт в 2017 році буде здійснюватися в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів.

П 5.1. Строк виконання робіт – 2016-2017 роки.

Строк виконання робіт – 285 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 15.08.2017 року.

П 5.2 Підрядник гарантує можливість експлуатації об’єкта відповідно до Договору протягом 5 років після прийняття об’єкта Замовником.

П 10.1 Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2017 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань.

ДУ № 1 від 20.03.2017 р.

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 11 431 264,98 грн з ПДВ, з них:

  • Виконання робіт у 2016 р. становить 20 000,00 грн з ПДВ.
  • Бюджетні асигнування у 2017 р. становить 11 411 264,98 грн. з ПДВ.

Попередня оплата у 2017 році – 3 323 379,00 грн

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 1414 від 22.12.2018 р.

 

П 1.1 Підрядник зобов’язується у 2018 році виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт вул. Кармелюка (з відновленням водовідведення) в м. Хмельницькому (додаткові роботи)»

(Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва – код ДК 021:2015 – 45200000-9)

П 3.1 Загальна сума, що визначена у Договорі становить 542 603,52 грн з ПДВ

П 5.1 Строк виконання робіт – 2018 рік

П 10.1 Договір набирає чинності і вважається укладеним з моменту його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2018 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами зобов’язань за Договором.

 

ДУ № 2 від 15.08.2017 р.

Строк (термін) виконання робіт до 31.10.2017 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

ДУ № 3 від 31.10.2017 р.

Строк (термін) виконання робіт до 31.11.2017 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

ДУ № 4 від 30.11.2017 р.

Строк (термін) виконання робіт до 01.05.2018 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

Без всіх реквізитів УЖКГ

ДУ № 5 від 28.12.2017 р.

Договірна ціна договору складає 11 431 264,98 грн, в тому числу ПДВ, з них:

  • Виконання робіт у 2016 році становить 20 000 грн, в тому числі ПДВ;
  • Виконання робіт в 2017 році становить 8 996 099,91 грн, в тому числі ПДВ;
  • - фінансування робіт в 2018 році складає 2 415 165,07 грн, в тому числі ПДВ.

Строк (термін) виконання робіт до 31.05.2018 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

Без всіх реквізитів УЖКГ

ДУ № 6 від 29.12.2017 р.

Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 28.12.2018 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань

Без всіх реквізитів УЖКГ

ДУ № 8 від 31.05.2018 р.

Строк (термін) виконання робіт до 06.08.2018 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

ДУ № 9 від 06.08.2018 р.

Строк (термін) виконання робіт до 06.09.2018 року. Строки виконання робіт та її етапів визначені календарним графіком фінансування і виконання робіт, який є невід’ємною частиною даної угоди.

 

Аналіз договорів на капітальний ремонт покриття Привокзальної площі в м. Хмельницькому.

Договір

Номер ДУ

Зміни

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 972 від 20.11.2017 р.

 

УЖКГ та ТОВ «Будмаксплюс»

Підрядник зобов’язується у 2017-2018 році виконати роботи, зазначені в проектно-кошторисній документації (і при потребі зі змінами, внесеними до неї), що виготовлена на об’єкт «Капітальний ремонт покриття Привокзальної площі в м. Хмельницькому», а Замовник – прийняти і оплатити такі роботи.

(Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг – код ДК 021:2015 – 45233000-9)

Загальна сума, що визначена у Договорі становить 3 987 800 грн з ПДВ.

Сума бюджетних асигнувань на 2017 рік 186 550 грн з ПДВ.

Фінансування робіт в 2018 році буде здійснюватись в межах бюджетних призначень, визначених у відповідних рішеннях про виділення коштів.

П 5.1 Строк виконання робіт – 2017-2018 рік. За умов своєчасного фінансування в повному обсязі строк виконання робіт – 192 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 31.05.2018 року.

П 10.1 Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2018 року включно.

Додаткова угода № 7 від 26.12.2018 р.

Загальна сума цього договору становить 3 986 489 грн 62 коп. в т.ч. ПДВ:

 

Фінансування робіт у 2017 році становить 0,00 грн;

Фінансування робіт у 2018 році становить 3 986 489 грн 62 коп. в т.ч. ПДВ

Договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти № 1415 від 22.12.2018 р.

Капітальний ремонт Привокзальної площі в м. Хмельницькому (додаткові роботи)

(ДК 021:2015:45200000-9 – Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва))

П 3.1 Загальна вартість, що визначена у Договорі становить 424 368,65 грн з ПДВ.

П 5.1 Строк виконання робіт – 2018 рік. За умови своєчасного фінансування в повному обсязі обсяг виконання робіт – 15 календарних днів, але в будь-якому випадку не пізніше 31 грудня 2018 року.

П 10.1 Цей Договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2018 року включно.

 

Додаткова угода № 1 від 27.12.2018 р.

Загальна сума цього договору становить 354 397 грн 73 коп. в т.ч. ПДВ

       

 

Привертає свою увагу у проектно-кошторисній документації те, що біля пам’ятника Б.Хмельницькому за проектом мали б встановити лавки, урни для сміття, ящики для квітів, опори освітлення та стовпчиків металевих. Як все мало виглядати можна побачити на другому скріншоті із ПКД за 2017 рік.

 

Cкріншот проектно-кошторисної документації за 2017 рік

 

Скріншот проектно-кошторисної документації від 2018 р. (корегування)

 

Опори освітлення із двома світильниками у кількості 4 шт. все ж таки були встановлені після корегування проектно-кошторисної документації. А якщо говорити про лавки, квітники та урни коло пам’ятника, то їх до цього часу не було встановлено. Звичайно можливий варіант, що замовник прийняв рішення і замість цих робіт підрядником було здійснено інші роботи, однак це ніде не зафіксовано. А наголосимо – отримати будь-які документи, які б засвідчували про необхідність здійснення робіт не вдалось, оскільки працівники управління у своїх листах переконували, що оформлення, наприклад, протоколів не вимагається. Хоча практика свідчить, що подібного роду документи мали б оформлюватись, адже проектувальник має розуміти, які роботи мають бути передбачені під час корегування проектно-кошторисної документації.

До речі, при написанні матеріалу було також фізично оглянути місця здійснення капітальних ремонтів, мова про які йшла вище. Так от, до якості виконання робіт можуть виникнути вже запитання як до замовника та підрядника, а також і до організації, яка здійснювала нагляд за здійсненням капітальних ремонтів. Наприклад, на вул. Свободи чомусь підрядник облаштовував тротуар для пішоходів та залишив шматок ґрунтової доріжки «на майбутнє». А от на дорозі по вул. Кармелюка вже можна спостерігати поперечну тріщину. Для наочності описаних випадків розміщуємо фото.

   

Фото вул. Свободи від 11.05.2019 р.

 

Фото вул. Кармелюка, 12.05.2019 р.

 

Кропивницький – місто дуже незначної економії та прямих договорів у грудні минулого року

 

У Кропивницькому, на відміну від Хмельницького, було значно менше тендерів, лише 14, і, відповідно, менше учасників (11), проте кропивницьке управління показало економію – 29,29 тис. грн.. Очікувана вартість всіх закупівель складала 7 млн. грн. Звісно, економія незначна, проте більше, ніж нічого. І це при тому, що у Кропивницькому не прийнято рішення про допорогові закупівлі, а тому уникати тендерних процедур кропивничанам простіше.

Закупівлі головного управління житлово-комунального господарства у грудні 2018 р.

 

7,1% закупівель управління склали «Послуги у сфері сільського господарства, лісництва, рослинництва, по 14,3% - «Архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги», а також «Офісна та комп’ютерна техніка, устаткування та приладдя», і найбільше, 64,3% - «Будівельні роботи та поточний ремонт».

Розподіл закупівель головного управління ЖКГ у грудні 2018 року

 

Всі закупівлі відбулися, відповідно жодної скасованої закупівлі у Кропивницькому не виявлено. Але на цьому позитиви закінчуються, адже середній відсоток зниження ціни склав всього лише 0,98% - завдяки лише одній конкурентній процедурі. Всі інші закупівлі були безальтернативними і допороговими, лише з одним учасником.

У цій єдиній конкурентній процедурі брали участь лише два учасники – КП «Єлізавєта» і ХІК. Мова йде про закупівлю «ДК 021:2015 - 77310000-6 "Послуги з озеленення територій та утримання зелених насаджень" (Поточний ремонт зелених насаджень)».

Конкурентні закупівлі головного управління ЖКГ у грудні 2018 року

 

КП «Єлізавета» давно відома тим, що виконує замовлення міської влади на знищення зелених насаджень (в рамках міської цільової програми з озеленення міста, одним із головних індикаторів ефективності якої міськрада визначила кількість знесених дерев).

Згідно договору, укладеного з підприємством, у вимогах до якості містилось зобов’язання надавати послуги, які відповідають державним стандартам, технічним умовам та нормам, зокрема тим, що містяться у Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.06 №105.

Проте надана підприємством-переможцем технічна документація не дозволяє встановити можливість підприємства проводити роботи відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, зокрема, підприємство не передбачило витрати на послуги жодного спеціаліста-дендролога, який міг би кваліфіковано здійснювати роботи з озеленення. Також кошторис робіт не містить жодної статті витрат на догляд та утримання зелених насаджень, а саме – на дезінфекцію ран 5% розчином залізного або мідного купоросу, на цементування дупел, на обробку місць порізів зелених насаджень садовим варом, на лікування інших пошкоджень, на захист зелених насаджень від шкідників, на агрохімічний аналіз ґрунту та удобрення наявних насаджень тощо.

Простіше кажучи, кваліфікація та можливість виконання робіт підприємством-переможцем викликають обґрунтовані сумніви, а його попередня скандальна діяльність підприємства-переможця ці сумніви лише підкріплюють.

Іншими переможцями тендерів стали Мале приватне підприємство «Тарон» (23,1%), Колективне підприємство «Інгул-проект» (23,1%), ПП «Кабекс», ПП «Ремдорстрой сервіс», ПП «Сервісінвест», ТОВ «Альфа Будмаркет», Кіровоградська дирекція ПАТ, ФОП Пуриш Андрій Олегович та ФОП Фурманов Володимир Петрович.

 

 

Неконкурентні закупівлі головного управління ЖКГ у грудні 2018 року

 

Висновки

Отже, як нам підтвердив проведений аналіз закупівель управлінь житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради та міської ради Кропивницького у грудні 2018 року – це дійсно був період під назвою «грудневі жнива» через звіти про укладені договори. В останньому місяці минулого року цими замовниками не було проведено жодних відкритих торгів, за виключенням однієї сумнівної закупівлі у Кропивницькому. Водночас навіть переговорні процедури, що були оголошені на 4 об’єкти у Хмельницькому, були відмінені, адже не були правильно організовані замовником, а на їх місці були укладені прямі договори із тими ж підрядниками, що виконували основні роботи перед цим. І так, такий підхід до закупівель із бюджету зазначених міст - не зекономив нам жодної копійки у Хмельницькому та зекономив лише незначну суму коштів у Кропивницькому.