Чи є життя після включення у «чорний список» Антимонопольного комітету?

Сума зловживань 0 ₴

«Чорний список» як покарання за змову

Набуття чинності Закону України «Про публічні закупівлі» у 2016 році спричинило докорінну зміну законодавчого поля в сфері тендерних закупівель. Перехід від ери паперових тендерів до електронних закупівель в системі ProZorro робить систему закупівель абсолютно відкритою для відстеження на всіх етапах тендерів та забезпечує безпрецедентний доступ потенційних учасників до участі в торгах. Однак негативний вплив на ефективність проведення в системі ProZorro закупівель здійснює низька активність з боку потенційних учасників закупівель, яка спричинена їх зневірою у тому, що можна чесно перемагати у закупівлях та нездатністю державних структур відповідати за свої фінансові зобов’язання. Корупція у тендерах вже давно є загальновідомою та найбільш знаковою. Система електронних закупівель ProZorro є інструментом для ефективних закупівель та боротьби з корупцією у цій сфері, однак сам інструмент не може побороти корупцію - це повинні роботи контролюючі та правоохоронці органи, користуючись інформацією, яка стала доступною завдяки роботі системи Prozorro.

          І хоч найчастіше ми чуємо про корупцію та зловживання під час проведення тендерних закупівель саме зі сторони державних замовників, представники бізнесу також не гребують домовлятися між собою для отримання державних замовлень.

          Органом, який розслідує факти змови учасників на тендерах, є Антимонопольний комітет України. За вчинення антиконкурентних узгоджених дій учасники-змовники можуть бути оштрафовані Антимонопольним комітетом України та включені до так званого «чорного списку»: з учасниками, які внесені до «чорного списку» Антимонопольного комітету, державним замовникам заборонено укладати договори за результатами тендерних закупівель, а їх тендерні пропозиції повинні бути відхилені замовниками. Загалом виглядає непогано, але на практиці, як це часто буває, часто маємо «зраду».

          Згідно до вимог закону «Про публічні закупівлі», замовники зобов’язані відхиляти пропозиції учасників з «чорного списку» лише під час проведення конкурентних тендерних закупівель. В Україні - це процедури відкритих торгів, які здійснюються у випадках, коли вартість закупівель товарів і послуг перевищує 200 тисяч гривень, а вартість закупівлі робіт - 1,5 мільйона гривень. Таким чином державними замовниками не здійснюється перевірка наявності контрагентів у «чорному списку» під час здійснення закупівель на менші суми, а також під час проведення переговорних процедур закупівель. Разом вартість таких закупівель становить близько половини від усіх здійснених замовниками в системі ProZorro закупівель. А часто замовники не перевіряють своїх учасників щодо їх наявності у «чорному списку» і під час проведення процедур відкритих торгів, укладають договори з такими заплямованими учасниками та йдучи на пряме порушення вимог законодавства.

          У даному розслідуванні ми проаналізуємо, скільки державних коштів отримують учасники «чорного списку», порівняємо дану ситуацію у трьох областях західної України (Львівській, Закарпатській і Чернівецькій) та детально розглянемо конкретні випадки таких закупівель.

 

          «Успіхи» недобросовісних учасників у системі ProZorro.

          В рамках даного розслідування було проаналізовано отримані замовлення у системі ProZorro учасниками «чорного списку» Антимонопольного комітету України протягом 2018 – 2019 року у трьох областях: Львівській, Закарпатській та Чернівецькій. Загальні суми даних закупівель відображені у наступній таблиці:   грн.

Процедура закупівель

Львівська область

Закарпатська область

Чернівецька область

Відкриті торги

407 602 000

41 275 000

4 986 000

Переговорна процедура закупівлі

44 635 000

6 310 000

2 704 000

Звіт про укладений договір

218 789 000

29 457 000

20 478 000

Всього:

671 026 000

77 042 000

28 169 000

 

          Таким чином, учасники «чорного списку» Антимонопольного комітету протягом 2018-2019 року у трьох областях західної України отримали контрактів через електронну систему закупівель на суму 776 млн. 237 тис. грн. Близько 90% цієї суми учасники отримали у Львівській області:

          Львівська область.

Протягом 2018-2019 років замовниками Львівської області укладено договорів в системі ProZorro з учасниками «чорного списку» Антимонопольного комітету України на загальну суму 671 млн. 026 тис. грн. В тому числі:

  • за процедурами відкритих торгів – 407 млн. 602 тис. грн.
  • за переговорними процедурами закупівель – 44 млн. 635 тис. грн.
  • за процедурою звітування про укладений договір – 218 млн. 789 тис. грн.

Серед проаналізованих областей саме у Львівській області учасники «чорного списку» Антимонопольного комітету України отримали найбільшу кількість бюджетних контрактів – всього на суму понад 671 млн. грн.

Найбільш кричущий випадок порушення закупівельного законодавства стався під час здійснення процедури відкритих торгів з реконструкції будівлі клубу-їдальні А-4 санаторію «Прикордонник – Немирів» Західним Регіональним управлінням Державної прикордонної служби України. За результатом розгляду тендерних пропозицій 04 квітня 2019 року замовником було укладено договір про закупівлю з ПП «ЕНЕРГОЕКОСЕРВІС» на суму 28 771 754,17 грн. Проте за результатом проведеного аналізу даної процедури закупівлі громадською організацією «Центр громадського моніторингу та досліджень» було виявлено порушення Закону України «Про публічні закупівлі». Пунктом 4 частини 1 статті 17 Закону визначено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника у разі, якщо суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). На офіційному веб-порталі Антимонопольного Комітету України оприлюднено Інформацію про рішення органів Комітету про визнання вчинення суб’єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді спотворення результатів торгів (тендерів) та накладення штрафу. Відповідно до даної Інформації ПП «ЕНЕРГОЕКОСЕРВІС» (ЄДРПОУ 35009782) вчинило вищезазначене правопорушення, про що було засвідчено рішенням Адмінколегії АМКУ від 19.07.2018р.

Таким чином, замовнику під час розгляду тендерної пропозиції, необхідно було відхилити тендерну пропозицію ПП «ЕНЕРГОЕКОСЕРВІС» відповідно до п.3 ч.1 ст.30 Закону, натомість замовник неправомірно уклав договір про закупівлю, чим порушив принцип публічних закупівель «об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій». Про виявлене порушення було повідомлено Західний офіс Держаудитслужби. За результатом проведеного моніторингу даної процедури закупівлі ДАСУ підтвердила виявлені порушення та зобов’язала замовника їх усунути шляхом розірвання договору про закупівлю. Проте станом на сьогодні замовником припису Держаудитслужби не виконано.

Окрім цього випадку, після свого включення до «чорного списку» ПП «ЕНЕРГОЕКОСЕРВІС» за переговорними процедурами закупівель та звітуванням про укладені договори отримали ще бюджетних замовлень на суму понад 4,7 млн.грн.

Не заважає включення у «чорний список» Антимонопольного комітету України отримувати значні замовлення через систему ProZorro і ТОВ «Західенергоспецмонтаж»: дана компанія було включена у «чорний список» ще у квітні 2017 року, проте протягом 2018-2019 років отримала 54 контракти на суму 27 млн. 910 тис. грн., всі договори укладені за процедурою звітування про укладений договір.

Понад 2,5 мільйона гривень після включення до «чорного списку» отримало також і ТОВ «Поділлянафтозбут», при чому комунальне підприємство «Трускавецьтепло» на початку 2018 року укладаючи договори на постачання пального з даним постачальником штучно уникнуло проведення процедури відкритих торгів (при проведення відкритих торгів необхідно б було відхилити пропозицію ТОВ «Поділлянафтозбут»), розділивши предмет закупівлі та уклавши окремий договір на закупівлю бензину, а окремий - на закупівлю дизпалива.

Протягом кількох попередніх років громадські активісти виявляли та оскаржували в органах Антимонопольного комітету факти змови двох учасників тендерів: ПАТ «Львівський хімічний завод» та ТОВ Фірма «Львівкисень», таких фактів було виявлено більше сотні. І коли 28 березня 2019 року дані учасники були включені у «чорний список», здавалось, дані підприємства будуть відлучені від державних замовлень. Проте за неповних два місяці після включення до «чорного списку» ПАТ «Львівський хімічний завод» та ТОВ Фірма «Львівкисень» вже отримали понад 3 млн. грн. бюджетних коштів тільки у Львівській області за переговорними процедурами закупівель та звітуванням про укладені договори. Окрім того, протягом квітня-травня 2019 року ще близько 800 тис. грн. бюджетних замовлень даними підприємствами було отримано у Закарпатській області та ще 174 тис. грн. у Чернівецькій області.

 

          Закарпатська область.

          Протягом 2018-2019 років замовниками Закарпатської області укладено договорів в системі ProZorro з учасниками «чорного списку» Антимонопольного комітету України на загальну суму 77 млн. 042 тис. грн. В тому числі:

  • за процедурами відкритих торгів – 41 млн. 275 тис. грн.
  • за переговорними процедурами закупівель – 6 млн. 310 тис. грн.
  • за процедурою звітування про укладений договір – 29 млн. 457 тис. грн.

Проаналізувавши звіти про укладені договори та переговорні процедури закупівель Закарпатської області можна зробити висновок, що дані процедури стали справжнім порятунком для недобросовісного бізнесу після покарання за змови. До прикладу: у вересні 2017 року Адміністративною колегією Закарпатського територіального відділення Антимонопольного комітету України, було включено ТОВ «Йовро Буд» до «чорного списку» за вчинення антиконкурентних узгоджених дій спільно з ФОП Петро В.О. під час проведення тендерної закупівлі. Дії ФОП Петро В.О. та ТОВ «Йовро Буд» було визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів. Як встановило відділення АМКУ, суб‘єкти господарювання узгодили свої дії під час участі у процедурі закупівлі Невицькою сільською радою робіт по робочому проекту з будівництва «Спортивний комплекс в с. Невицьке Ужгородського району. Коригування». На ФОП Петро В.О. та ТОВ «Йовро Буд» накладено штраф загалом у розмірі 100,00 тис.грн. Проте після включення до «чорного списку» вже у 2018 році ТОВ «Йовро Буд» було укладено 26 угод із замовниками у Закарпатській області (із Баранинською сільською радою, Грушівською сільською радою, Великобичківською селищною радою та ін.) на загальну суму 4 млн. 098 тис.грн. ФОП Петро В.О. після включення до «чорного списку» також не залишився без бюджетних замовлень – укладено 5 угод на суму 616 тис.грн.

Схожа ситуація також і з учасником «чорного списку» ТОВ «ЗАКАРПАТЕЛЕКТРОБУД» - після включення даного учасника у «чорний список» за вчинення антиконкурентних узгоджених дій у травні 2018 року, даний учасник за процедурою звітування про укладений договір отримав 18 державних контрактів на суму 4,9 млн. грн. Не заважає включення ще у 2017 році в «чорний список» АМКУ також і комунальному підприємству Чопської міської ради «ЧИСТИЙ ЧОП» - протягом 2018 – 2019 років дане підприємство уклало 27 угод загальною вартістю 3,4 млн. грн. за переговорними процедурами закупівель та за процедурами звітування про укладені договори.

 

Чернівецька область.

Протягом 2018-2019 років замовниками Чернівецької області укладено договорів в системі ProZorro з учасниками «чорного списку» Антимонопольного комітету України на загальну суму 28 млн. 169 тис. грн. В тому числі:

  • за процедурами відкритих торгів – 4 млн. 986 тис. грн.
  • за переговорними процедурами закупівель – 2 млн. 704 тис. грн.
  • за процедурою звітування про укладений договір – 20 млн. 479 тис. грн.

Загалом випадки укладення договорів з учасниками «чорного списку» є і в  Чернівецькій області, але принаймні вартість таких закупівель є відносно незначною, порівняно із Львівською та Закарпатською областями.

До прикладу: ще у лютому 2017 року ПП «ОККО – Бізнес Контракт» було включено у «чорний список» Антимонопольного комітету України за антиконкурентні узгоджені дії спільно з ТОВ «Поділлянафтозбут». Проте протягом 2018-2019 року дане підприємство отримало у Чернівецькій області державних контрактів на суму 14 млн. 226 тис. грн. за процедурами звітування про укладений договір. А приватному підприємству «ВІКНА-ЦЕНТР» навіть вдалось наростити свої об’єми бюджетних замовлень: тільки у Чернівецькій області після включення у липні 2018 року в «чорний список», підприємство отримало 14 бюджетних контрактів на суму 235 тисяч гривень. У Львівській області результати ще більш вражаючі – 41 закупівля в системі ProZorro на суму 3,4 млн. грн.

За період з 2017 року по травень 2019 року, згідно рішень Чернівецького територіального відділення Антимонопольного комітету України до «чорного списку» внесено 3-ох учасників закупівель. На перший погляд може видатись, що змов у Чернівецькій області дуже і дуже мало. Однак згідно розслідувань Центру громадського моніторингу та досліджень та видання Наші гроші.Львів лише за 5 місяців 2019 року до Чернівецького територіального відділення Антимонопольного комітету надіслано 6 звернень стосовно змов на закупівлях у Чернівецькій області, де фігурантами є 14 компаній.

Зокрема, компанія ТОВ «УКРТРАССЕРВІС-ГРУП» разом з ТОВ «УКРГАЗТОРГ» спільно брали участь у 176 закупівлях, при дослідженні яких було встановлено факти, що свідчать про змову учасників. ТОВ «УКРТРАССЕРВІС-ГРУП» у Чернівецькій області уклало договорів на загальну суму 25,87 млн. грн. та продовжує активно брати участь у закупівлях, хоча вже мало б бути внесеним до «чорного списку» Антимонопольного комітету.

 

Висновок.
          Загроза включення у «чорний список» Антимонопольного комітету України на жаль не зупиняє недобросовісних учасників тендерних закупівель від вчинення змов. І дійсно – більшість підприємств, будучи покараними за антиконкурентні узгоджені дії, не так і відчувають обмеження у своїй діяльності – далі беруть участь у закупівлях в системі ProZorro та отримують мільйонні бюджетні замовлення.

Сьогодні напрацьовується нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі», яка дозволить наблизити його до вимог директив Європейського союзу стосовно закупівель. Зміни необхідні. Сьогодні маємо непоганий шанс для їх впровадження та виключення можливості для тендерних змовників отримання наступних бюджетних контрактів. Лише чесна і прозора конкуренція бізнесу, під час проведення тендерних закупівель дозволить купувати якісні і недорогі товари, роботи і послуги за державні кошти.